Sağlıklı bilgiler

Beyin Sağlığını Korumak Sizin Elinizde!

Beyin Sağlığını Korumak Sizin Elinizde!

Kafatasının altında damarların bütünlüğünün bozulması sonucunda beynin içinde veya üzerinde kan birikmesiyle beyin kanaması meydana gelmektedir. Damar yapısına bağlı anormallikler, yüksek tansiyon veya travma gibi nedenler beyin kanamasına neden olabilir.

Travmaya bağlı beyin kanamaları oldukça sık görülür. Kafatasına alınan bir darbe sonucu ortaya çıkabilir. Beynin yapısal bozukluğu ve tümör de beyin kanamalarına neden olabilir.

Beyin Kanamalarının Belirtileri

Beyin kanamaları derecesine göre; bulantı, kusma, baş ağrısı, uyuşukluk veya herhangi bir yerini hareket ettirememe, bilincinde etkilenme, uykuya eğilim, yüzde çarpılma, konuşmanın etkilenmesi gibi belirtiler görülebilir. Bununla birlikte tekrarlayıcı baş ağrıları, kol ve bacaklarda istemsiz hareketler, bilinç kaybıyla birlikte düşme, yığılma veya kasılma, idrar kaçırma, ağızdan köpük gelmesi, kulaktan gelen su şırıltısı, çınlama ya da çalışan saat sesi de beyin kanamalarının habercisi olabilir.  Sık sık geçirilen dalgınlıklar bile beyin kanamasının sinyallerini verebilir.

Beyin kanamalarının şiddetine göre bilinç kaybı görülebilir, bu durum komaya kadar gidebilir. Beyin kanamaları, kişide hasar bırakabilir. Beyin dokusunun kendini yenileyebilme özelliği olmadığı için kanama esnasında meydana gelen hasarlar hücrelerin fonksiyonlarını kaybetmesine yol açabilir. Fakat ölen hücrelerin çevresinde bulunan bayılmış hücreleri geri getirilebilirse hasar o derece az olacaktır. Kafatasında meydana gelen kanamanın hacmi de oldukça önemlidir. Kan miktarı beyne baskı yapar. Bu baskı, belirtilerini gösterdiği anda müdahale edilmezse, beyin dokusunu sıkıştırır. Bu durum kişiyi felce hatta ölüme kadar götürebilir.

Beyin Kanamalarının Tedavisi

Beyin kanamaları kendini belli etmeye başladığı anda mutlaka bir doktora gözükmek gerekir. Beyin kanamalarında tedavi, koma durumunun gelişip gelişmemesine göre değişiklik gösterir. Yapılacak olan ilk müdahale tansiyonu düşürmektir. Koma gelişmeyen hastalar, cerrahi müdahale ile hayata dönebilirler.

Beyin kanamalarında cerrahi yöntemler ön plana çıkıyor. Bununla birlikte kasıktan damara girilerek kanamaya neden olan anevrizma ya da damar yumağının içine, kan akışını durduracak dolgu maddelerinin yerleştirildiği, endavasküler yöntemler de uygulanabilir.

Beyin Sağlığınızı Korumak İçin Tavsiyeler

Beyin sağlığını korumak için alacağınız önlemlerle beyin kanamaları riskini en aza indirmek mümkün. Günlük aktiviteleriniz bu konuda oldukça önemli. İş saatinde iş yapmaya, uyku saatinde uyumaya özen gösterin. Biyoritminizi bozmayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, asitli içecekler ile organik olmayan, işlenmiş gıdalardan uzak durmak, ceviz, balık, fındık, bal gibi içinde omega -3 bulunan besinler tüketmek, stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmak, folik asit, B12 ve B6 vitaminlerden zengin besinler tüketmek de oldukça önemli. Fast food tarzı beslenme, sigara, alkolü besin listenizden çıkarabilirsiniz.

 

Paylaş