Burun Estetiği

Günümüzde en sık yapılan estetik amaçlı ameliyat rinoplasti (estetik burun ameliyatı)dir. Burun yüzümüzün ortasında bulunan ve ilk dikkat çeken yapıdır. Şekli piramite benzer. İdeal bir burun belli ölçüleri olan ve diğer yüz yapıları arasında belli oranlara sahiptir. Burun estetik görünümün yanı sıra solunum ve koku alma organı olarak önemli fonksiyonlara sahiptir.

Burunun estetik ameliyatlarında amaç yüzünüze uygun ve doğal görünümlü burun yapmaktır. Burun aynı zamanda fonksiyonel bir organ olduğu için burun içinde nefes almaya engel olan septum eğrilikleri (deviasyon),  burun eti büyümeleri (konka büyümesi), gibi sorunlar da düzeltilmelidir. 

Burun estetik ameliyatlarını etkiliyen önemli etkenler cildinizin kalınlığı burun kıkırdaklarının şekli ve inceliği daha önce geçirilmiş ameliyat ve travmalar ve kişinin yara iyileşme özellikleridir.
Bu ameliyatttan önce hastanın muayenesinin yapılması,  hasta beklentilerinin doktor tarafindan öğrenilmesi ve bunların gerçekci beklentiler olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir. Bu muayene ve görüşme sonucunda hastanın beklentilerinin ne kadarının sağlanabileceği hastaya anlatılmalıdır.
Estetik burun ameliyatı 18 yaşını geçmiş ve ameliyata engel ciddi sağlık problemi olmayan tüm hastalara yapılabilir. Burun ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1.5-2.5 saat sürer. Genel anestezi olduğu için ameliyattan önce 6 saatlik açlık ve susuzluk dönemi gerektirir.

Ameliyattan sonra burun üzerinde bir hafta süreyle plastik alçı olur. Şayet septum eğriliği var ve buna yönelik girişim yapılmışsa burun içine iki gün süreyle duracak olan tampon konulur. Bu tamponların çıkartılması sırasında eskiden olduğu gibi kötü hisler yaşanmamaktadır.

Ameliyat sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morluklar olabilir ve bunlar yaklaşık 3-4 hafta içinde azalarak kaybolur. Ancak burun derisindeki, diğer insanlar tarafindan fark edilemeyen şişlik ve sertliklerin gerilemesi ve burnun daha ince görünüm kazanması 3-6 ay sürebilir. Burunun nihai şeklini alması 1 yıllık bir süreçtir.

Ameliyattan 4 saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir. Genellikle ameliyattan 1 gün sonra evinize gitmeniz mümkün olacaktır. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmeniz alın ve yanaklara 2 saatte bir 15 dakika soğuk uygulanmanız sizi rahatlatacak ve şişlik ve morluklarınızı azaltacaktır.

Burun ucuna yapılan girişimler nedeniyle ve kullanılan tekniğe bağlı olarak burun ucunda ameliyat sonrası uyuşukluk ve sertlik olabilir. Geçmesi bazen ayları bulabilir. İlk 8 hafta içinde vücud teması gereken sporlar sakıncalıdır. Aynı şekilde sauna ve solaryuma aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.

Ameliyattan sonra 1,3,6 ve 12. aylarda kontrolleriniz yapılarak iyileşme süreciniz izlenir.

Ameliyat sırasında ve sonrasında çıkabilecek istenmeyen durumlar olabilir. Ameliyat sırasında öncelikle anesteziye bağlı istenmeyen durumlar düşünülebilir. Hazırlık döneminde rastlanan ve ileri tetkik gerektiren bir durumda ameliyatınız ertelenebilir. Estetik ameliyatlar acil ameliyatlar olmadığı için ameliyat hazırlıklarının ayrıntılı yapılması doğru olur.

Ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar kanama ve infeksiyondur. İnfeksiyon çok çok nadir görülür. Kanama ise ilk 24-48 saat sızıntı şeklinde ve ilk 6 saatten sonra rengi sarıya açılarak ve azalarak devam edebilir. İlk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavinizde yer alacaktır.

Geç dönemde oluşabilecek sorunlar ise solunum ve görünümle ilgili olabilir. Solunumla ilgili olanlar ameliyata bağlı olabileceği gibi ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut fakat farkedilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hale gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjik nedenlerle solunum sorunları yaşanabilir. Şikayetlerinize ve muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi veya ikincil müdaheleler gündeme gelebilir.
Görünümle ilgili sorunlar burun şekliyle ilgili olanlardır. Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için % 5 oranda revizyon denilen ikincil girişimler gerekebilir. İkincil girişimleri azaltmanın en önemli yolu ameliyat öncesi beklentiler ve yapılabilecekler ile ilgili ayrıntılı bir görüşmedir. Burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak her olgu için bazı sınırlar vardır ve bunlar etraflı bir şekilde konuşulmalıdır. 
Burada yer alan bilgiler burun estetiği düşünen kişileri aydınlatmak amacıyla hazırlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi doktorunuz tarafından verilecektir.