Sağlıklı bilgiler

Daha Sağlıklı ve Beyaz Dişlerin Püf Noktaları

Dişeti hastalıklarının tedavisinde dişler ve etrafındaki dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda oluşan hastalıkların teşhisi, tedavisi ve sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlanmaktadır.

 

Dişeti hastalıkları tedavileri “cerrahi olan” ve “cerrahi olmayan” olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Cerrahi olmayan diş eti tedavilerinde diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirilmesi yapılmaktadır. Cerrahi tedavilerde ise, gingivoplasti, flap operasyonları, serbest diş eti grefti, bağ dokusu grefti, yönlendirilmiş doku-kemik rejenerasyonu yapılmaktadır.

 

Dişeti Hastalıklarının 8 Belirtisi

 

•          Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri

•          Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri

•          Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen dişetleri

•          Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı

•          Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler

•          Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi

•          Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma

•          Sürekli kötü ağız kokusu

 

Dişeti Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

 

Diş eti hastalığında bakteriyel ‘diş plağı’ isimli, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasının oluşması en önemli nedendir. Ağız sağlığı için günlük fırçalama ve diş ipinin kullanımı oldukça mühimdir.

 

Plak etkin bir şekilde temizlenmediğinde dişlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakterilerin saldığı zararlı ürünler, dişetinde irritasyon ortaya çıkarır. Bu ürünler nedeniyle dişetini, dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Bu sorunlar ilerlediğinde cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Tedavisi ihmal edildiğinde ya da geciktirildiğinde diş kaybı meydana gelebilir.

 

Diş Eti Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri

 

Diş eti hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Erken dönemde yapılan tedavide, işler üzerindeki eklentilerin (plak ve diş taşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanması yapılmaktadır.

 

Bu uygulama dişetinde iltihaba yol açan bakteri ve irritanların yok edilmesini sağlar. Uygulanan bu yöntemlerinin ardından günlük ağız bakımı da tedaviyi başarılı kılmaktadır. Daha ilerlemiş vakalar, cerrahi işlem gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

Paylaş