Dudak Dolgunlaştırma

Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. İnsanlar birbirleriyle konuşurken konuştukları şahsın gözlerine ve dudaklarına bakarlar bu nedenle eski Mısır dönemindeki hiyerogliflerde bile dudaklar dolgun ve kırmızıya boyanmıştır. Amerika'da yapılan istatistiklerde kadınların 70%'i dudaklarının daha büyük olmasını istemektedirler. 

Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Dudaklarınıza uygulanacak dolgu iğnesiyle yüzünüze daha genç bir ifade verilebilir.Özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir. Yine dudak mukoza ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır.

Dolgu enjeksiyonları lokal anestezi ile yapılır. 6 ay ile 1 yıl arasında kalıcılığı vardır. Tekrarlanması gerekir. 

Kişinin kendi yağ dokusu ile de dudak dolgunlaştırılabilir. Verilecek yağı alabilmek  amacıyla anestezik madde kullanmamak için kısa süreli bir genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. Bu sayede alınan yağ lokal anestezik ilaçlarla temas etmemiş ve yağın ömrü uzmış olur. Alınan bu yağlar, dudaklar ve diğer bölgelere enjekte edilebilir.