Sağlıklı bilgiler

Eklemleriniz Hareketlerinizi Kısıtlamasın!

 

Eklemleriniz Hareketlerinizi Kısıtlamasın!

İskelet kemiklerinin birbirlerine eklendikleri yere eklem denir. Eklemler, iskelet sistemi ve kemiklerle birlikte işlev kazanırlar. Eklemlerde meydana gelen herhangi bir problem, ilgili bölgenin hareket kabiliyetini kısıtlayacak zararlar vermektedir.

Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar, iltihaplanmalar gibi rahatsızlıklar eklem hastalıklarına yol açabilir. Artroz ve artrit eklemleri etkileyen iki hastalık türüdür. Artroz kemiklerin aşınıp yıpranmasıyla ortaya çıkar. Artritin ise iltihaplı bir rahatsızlık türüdür.

Eklem Ağrılarının Nedenleri

Eklemlerdeki kemik uçlarını koruyan kıkırdağın aşınması artroza yol açmaktadır. Kıkırdakların bütünüyle aşınıp, kemiklerin birbirine sürtünmeye başlaması ise artrozun habercisidir. Eklem ağrıları hareketleri azaltmaya neden olur ve ağrılara yol açar. Kıkırdakların yıkımı sonucu iltihap uyarıcı maddeler eklem sıvısına karışmaya başlar ve bu durum, eklem kapsülünde şişmeye ve ağrılı iltihaba sebep olur.

Kazalar, spor aktiviteleri, kilo fazlalığı, çeşitli hastalıklar hatta psikolojik nedenler bile eklem ağrılarına sebep olabilir. Otururken ya da ayakta dururken vücut destek almak ve işlevini yapabilmek için eklemleri kullanır. Özellikle masa başı çalışanları; bel, boyun, sırt ve eklem ağrıları ile karşı karşıyadır. Sürekli oturmak gibi sürekli ayakta durmakta eklem ağrılarına sebep olabilir.

Eklem Ağrılarının Tedavisi

Eklem ağrıları, hareket sisteminde birçok soruna yol açmaktadır. Yaşam süresince bazı yanlışlıkları düzelterek, bazı alışkanlıklardan vazgeçerek eklem ağrılarından kurtulmak mümkün.

Aşırı kilolar kıkırdağa zarar vermektedir. Alınacak her kilo eklemlerin yükünü arttırır. Bu sebeple fazlalık yapan kilolardan kurtulmak oldukça önemlidir. Doğru egzersizler artrozun gelişimini geciktirebilir. Ancak bu konuda doğru egzersiz seçimi oldukça önemlidir. Eklem ağrıları için en uygun spor yüzmek, yürümek ve dans etmektir. Futbol, basketbol ve tenis gibi sporlar eklem kıkırdağının aşınmasına yol açabilir.

Eklemlere ağırlık bindirmeden yapılan fizik tedavi de eklem etrafındaki kasları güçlendirmekte, bunların destek fonksiyonunu geliştirmektedir. Omega-3 ve E vitamini de kemik yapısını güçlendirerek eklemlere fayda sağlar.

Kondroitin sülfat ve Glukozamin adlı maddeler eklem kıkırdağının yapı taşlarını oluşturur. Kabuklu deniz hayvanlarının kıkırdaklarından elde edilen Glukozaminin uzun süreli kullanımı kıkırdakta oluşabilecek harabiyetini azaltır, yeni kıkırdak oluşumunu hızlandırır.

Eklem Hastalığında Cerrahi İşlem

Eklem rahatsızlığının karar aşamasında belirleyici olan önemli faktörler vardır. Bu faktörler arasında, artritin radyolojik olarak hangi evrede olduğu, hastanın şikayetlerinin ve yakınmalarının süresi, ağrının hayat kalitesine ne derece etki ettiği, hastanın yaşı ve fiziksel aktivite düzeyi, yol yürüme mesafesi, ağrının dinlenme ile olan ilişkisi, hastanın kilolu olup olmadığı önemli rol oynamaktadır.

Cerrahi işlemden önce fizik tedavi, egzersiz, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar uygulanmaktadır. Bu uygulamaların yetmediği durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

Paylaş