Erken Teşhis Hayat Kurtarır.

Check-Up Nedir?

Check-up; bir başka deyimle “Genel Sağlık Kontrolü” hiçbir şikayeti olmasa dahi düzenli aralıklarla yapılması halinde kişide mevcut hastalıkların veya gelecekte hastalığa yol açabilecek bazı risklerin önceden öngörülebilmesini sağlayan bir sağlık tarama yöntemidir. O yüzden “En Son Ne Zaman Check-up” olduğunuzu bir düşünün. 1 yıldan önce ise yaptırmanın zamanı gelmiş demektir. Ne zaman yapıldığınızı hatırlayamıyorsanız hemen vakit geçirmeden bir merkeze başvurmalısınız!

Neden Check-Up yaptırmalıyız?

Hastalıkların çoğu yıllar önce başlamış olsa dahi uyarıcı ilk belirtiler olmadığından uzun süre fark edilmemiş olabilir. Hastalık belirtileri görüldükten sonra da hastalık ilerlemiş bir döneme girmiş olabilir. Bazen durum öylesine ciddi olabilir ki tedavi olanağı artık kalmamıştır. Birçok kanser türünde ilk belirtiler kolayca atlandığı için sanki hastalığın aniden ortaya çıktığı sanılır. Yüksek kan yağlarıyla yıllar boyunca hastalık belirtisi olmaksızın yaşarken ani kalp krizi veya bir inme (felç) meydana gelebilir. Hepatit enfeksiyonları zamanla karaciğer sirozuna neden olabilir. 
Şeker hastalarında görülen körlük, böbrek yetmezliği veya sinir dokusu tahribatı öyle birden bire ortaya çıkmaz. Kontrolsüz bırakılmış hastalarda yıllardan beri süregelen hafif belirtilerin gözden kaçırılması olağan bir durumdur. Örnekler bitmez. Pek çok hastalığın dokularımıza hasar verme sürecinin daha başında erken teşhis edilmesi, ancak düzenli aralıklarla yapılan kontrollerle mümkün olur.

Modern tıpta amaç,  daha hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı bir ömür sürmesini sağlamaktır. Kalp-damar, karaciğer, böbrek, mide-barsak, akciğer, meme, tiroid, hipertansiyon, prostat, kemik erimesi hatta kanser gibi pek çok hastalıkta erken tanı konulduğunda vücut dokularına kalıcı zarar vermeden tedavinin daha kolay ve etkili bir şekilde yapıldığı bilinmelidir.

Yoğun çalışma temposu, günümüzün zorlaşmış hayat şartları, iş ve özel yaşantımızdaki stresten kaynaklandığını sandığımız kronik yorgunluk, sık idrara gitme, baş ağrısı,  uykusuzluk, hazımsızlık, çarpıntı, aşırı terleme,  kilo kaybı gibi şikayetler hafife alınmakta ve genellikle göz ardı edilmektedir. İşimiz çok, vaktimiz yok diyerek doktora başvurma gerekliliği devamlı olarak ertelenmektedir. Daha sonra yaptığımız bu yanlışların bedelini ödemek istemiyorsak Düzenli CHECK-UP yaptırmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Check-Up'a Gelecek Kişiler Ne Yapmalı?

Daha önce yapılmış test sonuçlarınızı kullandığınız ilaçları beraberinizde mutlaka getirin.
Varsa en ufak şikayetlerinizi dahi bir yere not alın. Geçmiş hastalıklarınızı doktor randevusunda unutmanız doğaldır. Bu nedenle hem akıl hem de not defterinize daha önceden doktora söyleyeceğiniz şeyleri kayıt edin!

Randevunuza tam saatinde ve mutlaka aç olarak geliniz. En az 8 saat aç olmanız gerekmektedir. Sadece su içebilirsiniz. Son 24 saat içinde alkol ve diğer zararlı maddelerden almamanız gerekmektedir. Hamileyseniz ya da böyle bir şüpheniz varsa hekiminize mutlaka haber vermelisiniz. Ultrasonografi yaptıracak olanlar mümkünse sabah idrara sıkışık olarak gelmeleri gerekir.

Hangi Check-Up?

Hastalara yapılacak CHECK-UP türüne karar vermek için merkezimizde yapılan ön görüşmeler çok önemlidir. Buradan yola çıkılarak kişi için en uygun olan CHECK-UP PAKETİ bulunur.

1 - Yaş Gruplarına Göre Check-Up Seçimi

A1)                  10-15 Yaş 
A2-A3)             16-45 Yaş       (Kadın - Erkek)
A4- A5)            46-60 Yaş       (Kadın - Erkek)
A6- A7)            61 Yaş Üstü    (Kadın - Erkek)

 

2 - Sık Görülen Bazı Hastalıkları Araştıran Check-Up Seçenekleri

B1 -   Akciğer Check-Up Paketi 
B2 -   Alkol Kullananlarda Check-Up Paketi 
B3 -   Alzheimer Check-Up Paketi 
B4 -   Anti-Aging Check-Up Paketi 
B5 -   Diyabet Check-Up Paketi   
B6 -   Kanser Check-Up Paketi  
B7 -   Kardiyoloji Check-Up Paketi  
B8 -   Meme Check-Up Paketi  
B9 -  Menopoz Check-Up Paketi  
B10 - Obezite Check-Up Paketi 
B11 - Osteoporoz Check-Up Paketi  
B12 - Prostat Check-Up Paketi  
B13 - Romatoloji 
B14 - Sigara İçenlerde Check-Up Paketi 
B15 - Troid Check-Up Paketi 

3 - Genişletilmiş Check-Up Gruplarından Birinin Tercih Edilmesi

C1 - Premium Check-Up
C2 - Gümüş Check-Up 
C3 - Altın Check-Up
C4 - Platin Check-Up
C5 - Kurumsal Check-Up