Sağlıklı bilgiler

Erken Teşhis Göz Kaybına Kalkan Olur!

Erken Teşhis Göz Kaybına Kalkan Olur! 

Sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığı, merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığıdır. Daha çok 55 yaşından sonra görülen sarı nokta hastalığı ilerlediğinde görme kaybına yola açabilir.

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan sarı nokta hastalığında yaş ve kalıtımsal özellikler risk faktörünü oluşturmaktadır. Hipertansiyon, sigara, beslenme şekli, lipid - kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlık gibi sebepler de sarı nokta hastalığına yol açabilir.

Hastalığının Belirtileri

Görme kaybı, cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, göz önünde karartılar, görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluklar sarı nokta hastalığının habercisi olabilir. Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak risk faktörleri kontrol edilebilir.

Hipertansiyon varsa regüle edilebilir, filtreli güneş gözlüğü takılabilir. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması, Akdeniz diyeti yapması önerilir. Sigaradan uzak durulması da bir o kadar önemlidir.

Geç Kalındığında Göz Kaybı Yaşanabilir

Hastalığın kuru ve yaş tip olmak üzere iki çeşidi vardır. Yüzde 90 oranında kuru tip, yüzde 10 oranında ise yaş tip görülmektedir. Yaş tip sarı nokta hastalığında göz kaybı görülebilir bu sebeple erken teşhis çok önemlidir.  Bununla birlikte kuru tipe oranla daha hızlı ilerlemektedir. Ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.

Tedavi Süreci

Sarı göz hastalığının tiplerine göre tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Kuru tipte koruyucu tedavi, yaş tipte ise göz içine iğne tedavisi ve fotodinamik tedavi uygulanır. Koruyucu tedavide anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko uygulanmaktadır. Göz içine iğne tedavisi yöntemi damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez.  Fotodinamik tedavide ise önce toplardamardan özel bileşimde verteporfin adında bir ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanır.

Göz içine iğne tedavisinde bir çeşit protein kullanılmaktadır. 75 - 85 yaş aralığında sıklıkla görülen sarı nokta hastalığının göz içine iğneli enjekte yöntemi ile uygulanan, anti-VEGF ilaçları FDA tarafından onaylıdır. Tedavi süresince kullanılan anti-VEGF ilacı, göz arkasındaki göz hücreleri tarafından hastalık durumunda salgılanan ve yeni damar oluşturan proteini engelleyerek görme kaybını önler.

Sarı nokta tedavi edilemediğinde görme yüzde 95 oranında azalır ve görme kaybı meydana gelebilir.  

 

Paylaş