Green-Light Laser

Green-light Laser Prostat Ameliyatı

 

Günümüzde prostat ameliyatları içerisinde en geçerli yöntem Green-light Laser teknolojisidir. Yeşil ışık Lazer; zor ve komplikasyonlu prostat ameliyatları için önemli bir çıkış yolu olmuştur.

 

Yöntemin üstünlükleri:

Güvenlidir: Uygulama sadece buharlaştırılacak dokuyla sınırlıdır. Zaman kısıtlaması yoktur. Kullanılan sıvılar vücuda zarar vermez.

Minimum invaziftir: Tedavi edilecek bölgeye ulaşmak için büyük yaralar açmak gerekmez. İdrar deliğinden uygulanır.

Çeşitli anestezi seçeneklerine olanak tanır: Genel anestezi ile ameliyat olma riski bulunan hastalara spinal veya lokal anestezi ile ameliyat olma imkanı sunmaktadır. 

Kanamasız bir yöntemdir: Hasta kan kaybetmediği için hastaların ameliyat sonrası rahattır. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar Greenlight Lazer yöntemi uygulamasından hemen sonra yine ilaçlarını almaya başlayabilirler.

İstenmeyen sonuçlar düşüktür: Operasyon sonrası komplikasyonlar diğer yöntemlerden daha az görülür.

Ereksiyon kaybı olmaz: Sertleşme gücünün kaybı Greenlight Lazer yönteminde %1 den azdır.

Hastanede kalış süresi kısadır: Hastanede kalış süresi operasyon sonrası genellikle 1 gündür. Hastalar normal günlük aktivitelerini genellikle 48 saat içerisinde geri kazanırlar.

Büyük prostat büyümelerinde de uygulanabilir: Greenlight Lazer prostat dokusunda olabilecek her türlü büyüme şeklinde kullanılır. Bir kapalı ameliyat türü olan TUR ameliyatları; idrar yolunun içinden girilerek ve elektrik enerjisi kullanılarak yapılır. Büyüklüğü 50 ml.yi geçmeyen prostatlar için standart bir kapalı girişimdir.

Etkenliği oldukça yüksektir: Prostatın iyi huylu büyümelerinin tedavisinde 8–9 yıldır kullanılan Greenlight-PVP Lazer ameliyatı dünyada giderek artan bir kabul görmektedir. Etkisi ve güvenirliliği uzun süreli çalışmalarla kanıtlanmış ve FDA onayı alarak güvenilirliği onaylanmıştır.

Elde edilen sonuç kalıcıdır: Greenlight ile prostat tedavisinde alınan neticeler devamlıdır, kapalı ve açık prostat ameliyatlarındaki kadar kalıcıdır