Sağlıklı bilgiler

İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Oluşur?

İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Oluşur?

Diyet yapmasına ve yediklerine içtiklerine dikkat etmesine rağmen kilo veremeyen insanların birçoğunda insülin direnci var. İnsülin direnci kırılmadan kolay kolay kilo vermek mümkün değildir.

İnsülin Nedir?

İnsülin, kan şekeri seviyesini düzenleyen bir hormondur. Dokularda insülin direnci varsa, şekerin dokulara alınıp kullanılması, yakılması zordur. Bu da insülin salınımına yol açar. İnsülin direnci sağlıklı beslenip spor yapmanıza rağmen kilo almanıza sebep olabilir. İnsülin direncinin artması alınan gıdaların yağ olarak depolanmasına yol açar.

İnsülin Direnci Nasıl Oluşur?

Az yiyor fakat kilo veremiyorsanız, yeterli yeseniz de çabuk acıkıyorsanız ve sık sık tatlı yeme isteğiniz oluyorsa; tüm bunların sebebi insülin direnci olabilir. Şekeri yani glikozu vücutta kullanabilmemiz için insülin hormonuna ihtiyaç duyulur. Pankreastan salgılanan insülin hormonuna karşı karaciğer, kas ve yağ dokusu gibi dokularda duyarsızlık geliştiğinde insülin direnci meydana gelir. Glisemik indeksli besinleri fazla miktarda tüketmek yüksek insülin direncine ve kinoa artışına neden olur.

Nasıl Belirlenir?

İnsülin direncini açlık ve tokluk kan şekeri, HbA1c değerleri, gerekli durumlarda şeker yükleme testinden belirlemek mümkün.

Yasaklı Yiyecekler!

Şerbetli tatlılar, hazır meyve suları, beyaz pirinç ve pirinçle yapılan dolma pilav gibi besinler, patates, beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek besinler arasında yer alır. Ve insülin direnci olan kişilerin tüketmemesi gerekir.

İnsülin Direncinin Belirtileri

Bel çevresinde sürekli genişleme, yorgunluk hissi, boyun ve koltuk altı bölgelerinde esmerleşme,  karaciğerde yağlanma, kadınlarda düzensiz regl dönemleri, yemek sonrası ellerin titremesi ve terlemesi gibi durumlar insülin direncinin belirtileri arasındadır.

İnsülin direnci genetik faktörlerden kaynaklı olabileceği gibi hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Tedavisi Nasıl?

Günde 3 ana öğün ve ana öğünden 2 saat sonra ara öğün tüketmek, düzenli spor ve uyku düzeni insülin tedavisinde oldukça önemlidir. İnsülin direnci diyetinin tüm besin değerlerini dengeli bir şekilde içermesi gerekmektedir.

İnsülin Direnci Risk Faktörü

Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre; insülin direncinin yüksekliği; yemek borusu, kalın bağırsak, safra yolları, pankreas, meme, rahim, yumurtalık, prostat, böbrek, mesane, tiroit ve lenf kanseri riskini artırabilir. Bununla birlikte  şeker hastalığı, inme, kalp damar hastalıkları, ateroskleroz, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, lipid yükseklikleri, polikistik over hastalığı ve infertilite gibi birçok hastalığa da davetiye çıkarabilir.

 

Paylaş