Karın Germe (Abdominoplasti)

Kilo alıp vermeler ya da hamilelik nedeniyle sarkan, yağlanan ve çatlayan ciltten kurtulmanızı sağlayan bir ameliyat yöntemidir. Karın germe ameliyatı ile gevşemiş ve sarkmış deri gerilir, göbek altında kalan çatlaklar uzaklaştırılabilir ve karın duvarı kasları gerilerek deforme olmuş karın görünümü düzeltilebilir.

İşlem karnın orta bölgesinde uygulanabildiği gibi, kasıktan kaburgalara kadar uzanan bölgede, yanlarda ve hatta sırtta bile uygulanabilir.

Karın germe işlemi sırasında çok farklı teknikler kullanılabilir. Eğer sadece bölgesel yağ fazlalığı söz konusuysa liposuction yapılarak istenen netice alınır. Ancak fazla deriye eşlik eden gevşek ve sarkık deri varsa, bu durumda istenmeyen yağlarla birlikte derininde çıkarılması gerekir. 

Eğer karın kasında gevşeme, zayıflık ve ayrışma söz konuysa (bu doğumlara bağlı olarak oluşabilir), bu durumda tam bir karın germe işlemi yapılmalıdır. Karın germe hiçbir zaman kilo kaybı ve egzersizlerin yerini tutmaz.

Karın germe ameliyatının sonuçları teknik olarak kalıcı olmakla birlikte, işlemden sonra uygulanacak egzersiz programı ve kilo konusundaki dikkat, sonucun uzun yıllar devamını sağlayacaktır. Aksi takdirde, kilo alıp vermeye devam edilecek olursa, elde edilen sonuç büyük oranda etkilenebilir. Bu nedenle ileri derecede kilo vermeyi düşünenler veya gelecekte gebelik planlayanlar karın germe ameliyatını ertelemelidirler.

Karın germe ameliyatı genel anestezi eşliğinde yapılır. Ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede kalınır. Ameliyat sonrası 3 hafta süreyle özel bir korse giyilmesi önerilir. Bu ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra işe başlanabilir ancak ağır egzersiz ve spordan 3 ay uzak kalınması önerilir. 

Ameliyat izi iç çamasırınızın altında kalacak şekilde planlanır ve dikiş izi baslangıçta kırmızı ve belirgindir. Ancak yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede dikiş izi solar ve deri rengine yakın bir renk alır.

Karın germe ameliyatı doğum yapmayı planlayan hastalara yapılmaz bu ameliyat doğum sonrasına ertelenmelidir. Bu ameliyatlarda diğer ameliyatlar içinde geçerli olan sigara içiminin yara iyleşmesi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle ameliyattan 3 hafta önce sigara bırakılmalıdır.