Koroner Kalp Hastalığı

Bu hastalık her yaşta görülebilir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan koroner kalp hastalığı erkeklerde kadınlara kıyasla daha yüksek oranda görülür. Kadınlarda salgılanan östrojen bu hastalıktan onları koruyan önemli bir faktördür. Ama menopozdan sonra bu hormonun miktarı azalacağı için kadınlarda da koroner arter hastalığı riski artmaktadır.

Koroner Kalp Hastalığı Risk Faktörleri

  • Sigara birçok hastalıkta olduğu gibi koroner arter hastalığının oluşmasında etken bir faktördür. Sigara, koroner damarları daraltmak suretiyle kalbin beslenmesini bozar. 
  • Düzensiz ve aşırı yağlı beslenen kişilerde kolesterol seviyesi yükselir ve kan basıncı(tansiyon) artar. 
  • Şeker hastası (Diyabet) olanların hangi yaşta olurlarsa olsunlar koroner hastalık riski yükselir, bu nedenle çok dikkatli olmaları gerekir.  
  • Alkol kullanımı da hastalığa yakalanma riskini arttırır. 
  • Ayrıca stresli yaşam sürenler, spor yapmayıp hareketsiz bir yaşam (sedanter) tarzını seçen kişiler de yüksek risk altındadır.
  • Şüphesiz kalıtsal (genetik) faktörler diğer risk faktörleri ile beraber damar sertliği’ne (arterioskleroz) yol açar.

İşte bütün risk faktörlerinin bir araya gelmesi koroner damar hastalığı’nın oluşmasında önemli bir etkendir. 

Koroner Kalp Hastalığı Belirtileri

Koroner arterler daraldığında göğüste gerginlik, yanmalı bası hissi, genellikle çeneye ve sol kola doğru yayılan ağrılar meydana gelir. Bu ağrılara “Angina Pektoris” adı verilir. Egzersiz ve stres gibi kalbin kan ihtiyacını arttıran durumlarda ortaya çıkar ve istirahatle genellikle geçer. Koroner arterin aniden tıkanması durumunda şiddetli göğüs ağrısı ile birlikte ortaya çıkan tabloya kalp krizi ya da “miyokard enfarktüsü” adı verilir.

Koroner Damar Hastalığı Tanısı

Dikkatli bir sorgulama (anemnez) ve kalp damar muayenesi sonrasında kardiyoloji uzmanı aşağıdaki KARDİYOLOJİK TESTLERE başvurur. 
a) Efor Testi 
b) Ekokardiyografi (EKO)
c) Ritm Holter 
d) Koroner Anjiyografi

Koroner Damar Hastalığının Tedavisi

a) Yaşamın yeniden düzenlenmesi: Beslenme önerileri (Diyetisyen takibi), egzersiz ve stresten uzak bir yaşam, sigara ve alkol alışkanlıklarının terkedilmesi
b) Kardiyolojik İlaç Tedavileri
c) Anjiyografik İşlemler (koroner kalp Balon-Stent);Vakanın durumuna göre tıkanmış koroner damar içine  balon ya da stent konulma işlemine karar verilir
d) Koroner Bypass Operasyonu: Stent veya balon tedavisinden beklenen fayda sağlanmadığı veya kalbin koroner damarlardaki darlıkların balon veya stent tedavisine uygun olmadığı veya riskli olduğu durumlarda tercih edilir.  Bypass Operasyonu; daralmış ya da fonksiyon görmeyen koroner damarları yeniden çalışabilir hale getirir. Bu işlem hastanemizin kalp-damar cerrahisi uzman ekibi tarafından yapılır.
e) Kardiyak Rehabilitasyon: Bu tedavi koroner arter hastalığı olan hastalara her aşamada uygulanabilir. Bu uygulama yeni atakları önlemek, yaşam konforunu artırmak için son 10 yıldır uygulanmakta olan başarılı bir tedavi yöntemidir.