Liposuction (Yağ Alma)

Vücudunuzda ne kadar kilo verirseniz verin düzelmeyen bel kalınlığı, basenler ve diz içlerinin kalınlığı gibi problemleriniz varsa liposuction için uygun bir aday olabilirsiniz. Liposuction sizi zayıflatan bir ameliyat değildir, bu ameliyatla vücut konturlarınız düzeltilir böylelikle kıyafetlerden taşan görüntüler giderilmeye çalışılır. 

Liposuction vücudun belli bölgelerinde ( göbek- basenler- bacaklar- diz içi- bel yanları- sırt- çene altı gibi) biriken aşırı yağların özel kanüller yardımıyla alınması ameliyatıdır. Liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Bu ameliyatta amaç; orantısız şekilde belli bölgelerde toplanan yağın alınması yoluyla vücut konturlerinin düzeltilmesidir. Bu ameliyatlar için ideal hastalar kilosu normal veya normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde aşırı yağ toplanması olan kişilerdir.

Yeni anneler için en uygun zaman genellikle birinci yılın sonudur çünkü bu 1 yıl zarfinda anne hamillelikte almış olduğu kiloların kendiliğinden verilebilecek kısmından kurtulmuş oluyor ve vücuttatki sarkma ve çatlaklar tam olarak değerlendirilebiliyor. Ayrıca bu süre sonunda genellikle bebeklerin emme dönemi sona ermiş oluyor.

Erkeklerde özellikle göbek deliği etrafinda, karın ve belin her iki tarafinda bulunan aşırı yağ birikimleri alınarak alttaki karın kaslarının görünümünü ortaya çıkarmak amacıyla yapılmaktadır. Yine bu ameliyat için uygun erkekler kilosu normale yakın olan cilt elastikiyeti normal olan kişilerdir.

1970'li yıllardan itibaren plastik cerrahlar tarafindan uygulanan bu yöntemde son yıllardaki en önemli yenilik ıslak teknik denilen tekniğin uygulanması ve daha küçük çaplı kanüller kullanılmasıdır. Daha küçük kanüllerin kullanılması ve uygun teknikle ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek düzensizliklerin ihtimali en aza inmektedir.

Liposuction ameliyatı yağ alınacak bölgenin uyuşturulması ( lokal anestezi) veya genel anestezi eşliğinde yapılabilmektedir. Lokal anestezi ile ameliyat olan hastalara anestezi doktoru tarafindan sedasyon anestezisi verilerek hastanın rahatlaması sağlanmakta ve ağrı duymasının önüne geçilmektedir.

Liposuction işlemi kanüllerin girmesi için yapılan 4-5 mm genişlikteki kesiler yoluyla yapıldığından ameliyat sonrası dönemde göze batan bir iz oluşmamaktadır. 

Ameliyat sonrası ortalama 3 hafta süreyle hastanın özel bir korse giymesi istenir hastalar ameliyat günü veya ertesi gün evlerine gönderilir ve bir kaç gün içinde işlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası yağ alınan bölgelerde şişlik ve morluklar oluşmaktadır. Morlukların geçmesi yaklaşık 4 haftayı şişliklerin tamamen inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması 2- 3 ayı bulmaktadır.

Liposuction sonrası uygulanan fiziksel egzersiz,masaj veya LPG uygulamaları şişliklerin daha çabuk gerilemesine ve derideki dalgalanma ihtimalinin daha az olmasına olanak sağlamaktadır.

 

Ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek istenmeyen durumlar:

Liposuction iyi eğitim almış ellerde genellikle son derece etkili bir yöntemdir. Ancak her ameliyatta görülebilecek kanama, enfeksiyon gibi durumlar çok nadir olmakla birlikte görülebilir.

Eskiden ıslak tekniğin (ameliyat alanının sıvı ile şişirilmesi) geliştirilmesinden önce kan pıhtılaşması ve yağ parçacıklarının akciğerde tıkanıklık yapması gibi ciddi komplikasyonlar görülebiliyordu ancak yeni teknikle bu komplikasyon oranları iyice azalmıştır.

Deride düzensizlik ortaya çıkması ve asimetri bu ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek sorunlar arasında gelmektedir.

Yağ alınan bölgelerde hissizlik olabilmekte ve bu durum genellikle ilk aylarda kendiliğinden düzelmektedir. Kalıcı his kaybı son derece nadir bir durumdur.