Meme Büyütme (Augmentasyon Mamoplasti)

Gelişme dönemini takiben, göğüsleriniz sizi mutlu edecek büyüklüğe ulaşmamış olabilir. Ya da göğüslerinizden memnundunuz ama ilerleyen yaşınız, kilo alıp vermeler veya doğum ve emzirme dönemleri sonrasında göğüsleriniz dolgunluğunu kaybetmiş, içi boşalmış bir görünüm kazanmış olabilir. Bu durumlarda protez konularak memelerinizin boyut ve şekilleri düzeltilebilir ve özgüveninizin artmasına yardımcı olunabilir. Göğüs büyütmede tüm dünyada kullanılan yöntem silikon protezler ile yapılan büyütme ameliyatlarıdır. Yapılacak muayenede cildinizin yapısı, mevcut meme dokunuzun durumu, meme başının konumu ve şekli, göğüs kasının durumu ve gücü belirlendikten sonra uygulanacak teknik belirlenir. Yapılacak görüşmede ana hatları ile konuşulması gerekenler: İstediğiniz göğüs büyüklüğü, protezin hangi yolla ve hangi plana yerleştirileceği, hangi biçimde ve hangi cins protezin kullanılması gerektiğidir. Protezler genel hatları ile içi serum fizyolojik dolu olanlar ve jel silikon dolu olanlar olarak ikiye ayrılır. Her iki cins protezin dış yüzeyi silikon bir kabuktan yapılmıştır.

Protezler şekilleri itibariyle de ikiye ayrılır:

  • Yuvarlak
  • Damla şekilli protezler

Protezlerin yüzeyleri düz ve pürtüklü olabilir. Göğüs büyütme ameliyatında protezi yerleştirmek için kullanılan kesi yerleri:

  • Meme başı
  • Meme altı çizgisi
  • Koltuk altıdır.

Protezler ya meme dokusunun altına ya da kas dokusunun arkasına konulabilir.  

Meme ameliyatları için genel anestezi tercih edilmektedir. Yaklaşık 1.5 – 2 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra küçük bir pansuman yapılır ve hastaya sütyen giydirilir. Bu ameliyattan sonra aynı gün eve dönülebilir ya da doktorunuz bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Hastalar genellikle bir kaç gün içinde işlerine dönebilmektedirler ancak 3 hafta süreyle ağır eşya kaldırılmaması ve özellikle ilk günlerde kolların yukarıya kaldırılmaması önerilmektedir. 

Ameliyat sonrasında görülebilecek istenmeyen durumlar erken ve geç gönemde görülebilir. Erken dönemde, her ameliyatta ortaya çıkabilecek kanama ve enfeksiyon riski meme büyütme ameliyatları için de geçerlidir. Eğer enfeksiyon görülürse bir süre antibiyotik tedavisi görmeniz gerekir. Antibiyotik tedavisine yanıt alınamaması durumunda protezin çıkarılması gerekebilir. Geç dönemde ise, en önemli komplikasyon kapsül kontraktürüdür. Normalde meme protezini vücut, kapsül denilen bir kabukla çevreler. Çok küçük bir ihtimalle bu kabuk kalınlaşarak meme protezini sıkıştırabilir ve protezin şeklini deforme edebilir. Bu duruma kapsül kontraktürü adı verilir ve yeni bir ameliyatla bu kapsülün çıkartılması ve nadir de olsa protezin değiştirilmesi gerekebilir.

 

Bu ameliyatla ilgili en sık sorulan sorular:

  • Meme protezi kanser yapar mı?
  • Emzirmeye engel midir?
  • Protezler patlar mı ?

Silikon protezler kanser yapmaz ve emzirmeye engel değildir. Bu protezleri delici sert bir cisimle delinmedikleri sürece bütünlükleri bozulmaz. Bir şekilde bütünlüğü bozulan protezlerin içi boşalacağı için değiştirilmesi gerekir.