Meme Dikleştirme

Tekrarlayan kilo alıp vermeler, hamilelik – emzirme, ilerleyen yaş ve yerçekiminin etkisiyle adeta içi boşalmış gibi duran, sarkık memeler ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile sarkmış meme dokusu yeniden şekillendirilir ve aşağı doğru bakan meme başları olması gereken yere taşınır. 

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. 2-3 saat sürer. Bu ameliyatda meme dokusu meme 

üst kısmında dekolte bölgesinde dolgunlugu sağlayacak şekilde yükseltilir, sarkmış yere bakan meme başları daha yükseğe, olmaları gereken yere kaldırılır ve gevşemiş fazla deri çıkartılır.Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçer, hastalara 4-5 gün istirahat ve 6 hafta süreyle sporcu sütyeni giymeleri önerilir. 3 ay süreyle ağır sporlardan kaçınılması önerilir. Erken dönemde memede şişlik, morumsu renk değişiklikleri ve meme başında geçici hissizlik olabilir. Bunlar kendiliğinden düzelir.

Eğer memede sarkıklıkla birlikte hacim kaybı da mevcut ise bu durumda meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte protez yerleştirilerek memede dolgunluk sağlanabilir.

Bu ameliyatlardan sonra uygulanan tekniğe göre, meme başı çevresinde, meme başı alt kısmından aşağı doğru uzanan dik bir çizgi şeklinde bir kesi yapılır ve bu kesi izi 6 ay sonra belli belirsiz bir hale gelir.