Miyopi

Gözün ön-arka uzunluğu, kornea kırıcılığı ya da her ikisi olması gerekenden fazla ise objelerin görüntüleri, sarı noktanın önünde oluşur. Miyoplar; yakını iyi görebildikleri halde, uzağı bulanık görürler.

Nedenleri:

1-Kalıtımsal; Anne veya babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme  olasılığı artar.

2- Stres; Visuel stres ile yani okuma, yoğun bilgisayar ve yakın işlerle uğraşanlarda miyop görülebilir.

3- Hastalıkla Birlikte; Diabet veya kataraktı olan kişilerde sonradan miyop ortaya çıkabilir.

4- Yalancı Miyopi- Pseudomiyopi;  Gözdeki siliyer kasların stres, yorgunluk, aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi nedeniyle gözlerde  miyop  gelişmesidir. Bazen 2-3 gün, bazen de yillar sürebilen bir durumdur. Bu nedenle göz muayenesi sırasında göz bebeklerinin büyütülmesi ve siliyer kasların geçici olarak felç edilmesi gerçek miyopiyi ayırmada yardımcı ve önemlidir.

Miyopi Hastalığı- Malign Miyopi

Bazı yüksek numaralı miyopik hastalarda, problem sadece gözlük numaralarından ibaret değildir. Normal miyopi genellikle 7 dereceye kadardır, 18-20 yaş civarında durur, görme keskinliği iyidir ve retina normaldir.Malign Miyopi yaşa bakmaksızın ilerler,Numaralar, 10-30 gibi yüksek olabilir. Ayrıca bu hastaların retina tabakasında patolojik değişimler, incelme, göz sinirive makulada harabiyet nedeniyle, görme düşük seviyede kalabilir.