Prostat Hastalıkları

40’lı yaşlardan itibaren her erkekte prostat dokusunda doğal olarak bir büyüme başlar. 60 yaşına gelindiğinde erkeklerin % 60’ında iyi huylu bir prostat büyümesi görülür. Her büyüyen prostat sorun oluşturmaz. Ancak üçte birinde tedavi gerektirecek şekilde idrar yolu tıkanıklığı yaratabilir. 

 

Prostat Büyümesi Belirtileri

İdrar yolu tıkanmaya başlarsa idrar akımında zayıflama, ıkınarak idrar yapma, idrarı tam olarak bitirememe hissi vardır. Bir benzetme yapacak isek bu durum sanki normal çalışmayan damla damla akıtan bir musluğa benzer. Bunların dışında; idrarda kanama, yanma, damlama, kaçırma, sık idrara gitme, gece idrar yapmak için uykudan uyanmak ve bunlara bağlı olarak seks hayatında ve yaşam kalitesinde kötüleşme söz konusu olabilir.
Prostat hastalıkları 3 grupta toplanabilir:

Prostat iltihapları (Prostatit), iyi huylu büyümeler ( Benign prostat hiperplazisi) ve prostat kanseri. Genç yaşlarda daha çok iltihaplı sorunlara rastlanırken, 50’den sonra iyi huylu büyüme ya da kanser gelişme olasılığı giderek artar. 

Prostat Hastalığı Tanısı

Öncelikle problem yaratan büyümüş prostatın içinde kanser olup olmadığını anlamak gerekir. İkinci olarak büyümüş organın tedavisinin gerekip gerekmediğini belirlemek şarttır. Bu amaçlarla prostatın parmakla muayenesi, idrar tahlili, kanda PSA (Prostatik spesifik antijen testi) tayini, idrar akımının ölçülmesi (Uroflovmetri) ve transrektal ultrasonografi ile görüntülenmeleri gerekir. Kanser şüphesi olan kişilerde parça alma (biyopsi) tanıyı kesinleştirmek için şarttır.

Prostat Büyümelerinde Tedavi 

1) İlaç Tedavileri

2) Cerrahi Tedaviler - Günümüzde açık cerrahi artık yapılmamaktadır. Kapalı ameliyatlar her zaman tercih edilmelidir. Ayrıca Green-Light Lazer Prostat ameliyat sayfamıza da bakınız.

3) İzleme

 

Prostat Kanseri

Muayene, kan tahlili (total ve serbest PSA) ve sonuçta prostat biyopsisi ile prostat kanseri tanısı konur. Tedavi için bugün çeşitli yöntemler vardır. Bunlar cerrahi tedaviler, ilaç tedavileri, radyoterapi, HIFU, Brakiterapi, Kryoterapi'dir. Bu tedavilerden hangisinin yapılması gereği hasta ve doktor arasındaki görüşmeler sonunda karara bağlanmalıdır. Şüpheli olgular Kan tahlili PSA ile takip edilebilir, Multiparametrik MR eşliğinde kanserli odağın belirlenmesine çalışılır ve o bölgelerden füzyon biyopsiler yapılabilir. Son yıllarda genetik nedenler ön plana çıkmaktadır.

BRCA1 ve BRCA2 genlerinin durumu genetik testlerle açığa çıkarılarak  hastalar bilgilendirilmekte ve hatta bu genlerin mutasyonu varsa kişiye koruma amaçlı (profilaktik) tedaviler önerilmektedir.

 

BEYLER DİKKAT!

  • 40 yaşından sonra prostatınızı yılda bir kez kontrol ettirin

  • İdrar yapma alışkanlığınız değişiyorsa mutlaka bir üroloji uzmanına görünün

  • Ailenizde prostat hastalığı varsa daha sık kontrol olun

  • Prostat sağlığı için cinsel hayatınızı daha canlı tutmanın yollarını arayın.

  • Prostat sağlığı için bol bol çinko içeren gıdalar alınız. Çinko en çok çikolata, susam, kabak ve ay çekirdeği ve kuzu ciğerinde bulunur

  • Omega 3 den zengin gıdalar (balık yağı) alınız

  • Kafein ve gazlı köpüren içeceklerden (maden suyu, gazoz vs.) uzak durunuz.