Sağlıklı bilgiler

Tatlı Krizleri Şimdi Daha Sağlıklı

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu yenilen içilen gıdalara dikkat etmekten geçer. Bünyeyi uzun süre aç bırakmak, daha fazla açlık hissine ve yemek yeme ihtiyacına yol açar. Bu şekilde beslenme, sağlıksız olmasının yanı sıra bölgesel kilo alımına da yol açabilir.

Sağlıklı beslenmenin ön koşulu 3 ana öğün yemek tüketmek ve 3 ara öğün atıştırmaktır. Buradaki en önemli olan unsur; unsuz, vücuda faydalı yiyecekleri yemek ve zararlı olan yiyeceklerden de uzak durmaktır.

Özellikle fazla miktarda doymuş ve trans yağ içeren tüm gıdaların hayatımızdaki yerini azaltarak, mümkünse tamamen çıkararak beslenme alışkanlığını yeniden düzenlenmesi gerekir. Doymuş ve trans yağ kanserojen madde içeriğinden dolayı sağlığı tehdit ediyor. Bunun yerine evde kendi hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıkları tüketmeniz genel sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır.

Tatlı Krizine Hem Sağlıklı Hem Pratik Çözüm

Yulaf ve muzdan oluşan malzemelerle tatlı krizini bastırmak mümkün. Bir çatal yardımıyla ezilen muzları, kahvaltılık müsli ile karıştırın. Bu karışımın içine dilediğiniz kuru meyve veya çikolata parçacıklarını ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu tarifi 10 dakika fırında da pişirebilirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Meyveli Yoğurt

Bir kâse yoğurdun içine muz, çilek, böğürtlen, yaban mersini ve benzeri meyveleri ekleyerek sağlıklı ve tok tutan atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz hazırladığınız karışıma bir tatlı kaşığı bal ilave ederek tadını tatlandırabilirsiniz.

Elma Cips

Elma cipsler, gerek tadı gerek ise yapılış kolaylığı ile severek tüketebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalıktır. Yapmanız gereken tek şey; elmaları kabuklarını soymadan cips inceliğinde dilimleyin. Kestiğiniz dilimleri, limon suyuyla hafifçe ovalayın. Yağlı kâğıt serdiğiniz fırın tepsisinin içine yerleştirin. Üzerinde bir miktar tarçın gezdirip fırına verin.

Bitter Çikolatalı Muz ve Ananas

Bitter çikolata abartıya kaçmadan yenildiği sürece diğer çikolatalara göre oldukça faydalı. Bitter çikolatayı eritin. Dilimlediğiniz ananas ve muzu erittiğiniz bitter çikolata bandırın. Ardından buzdolabında 1 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Yulaflı Elmalı Crumble

2 adet elmayı, 4-5 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi, ¼ bardak kuru çekirdeksiz üzüm ve yarım bardak su, 1/4 bardak dövülmüş ceviz ile 1 çay kaşığı toz tarçın, isteğe bağlı 1 yemek kaşığı tereyağından oluşan bu karışım, sağlıklı beslenmenizin vazgeçilmezi olacak.

Kabuklarını soyduğunuz elmaları ince ince dilimleyin ve üzerine tarçın serpin. Bu sırada bir kabın içerisinde blenderdan geçirilmiş yulaf ezmesi ile dövülmüş cevizi üzüm ve su ile karıştırarak elmaların üzerine dizin. Dilerseniz bir miktar yağ gezdirebilirsiniz. Ardından da hazırladığınız bu karışımı 180 derecede ısıtılmış fırına verin. 10-15 dakika pişirdikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Paylaş