Üroflovmetri:

Üroflovmetri vücuttan çıkan idrar miktarını, hangi hızda çıktığını (debi) ve boşaltımın ne kadar sürdüğünü ölçen bir testtir. Prostat, mesane ve üretra organları ile ilgili hastalıkların tanısında kullanılır.

Nasıl hazırlanılır?

Doktorunuz kullandığınız ilaçları tahlili etkileyebileceği için geçici olarak bırakmanızı isteyebilir. Üroflovmetri için tam olarak sıkışmak gerekir. En az 2 saat önce tuvalete gitmiş olmak ve bol sıvı içmek gerekir. Bir idrar tankının içine idrar yapılırken cihaz dinamik kayıt yaparak ölçüm tamamlanır.

 

Sistoskopi

Ürolojik muayeneniz idrar yolunuzda bir problemin varlığına işaret ediyorsa, idrar yollarınızı doğrudan görmenin ve tedavi etmenin en iyi yolu sistoskopidir. Sistoskopi, teleskopik, ışıklı ve lens sistemi içeren bir cihaz ile alt idrar yolu (uretra) ve idrar kesesinin (mesane) gözlenmesidir. Bu cihaza sistoskop denir. İdrar kesesinin içi steri serum ile doldurulduğunda çeperler genişleyerek idrar kesesinin içi tam olarak görülebilir. Güçlü bir ışık kaynağı sistoskopun ucundan ortamı aydınlatır. İdrar kesesi ve uretranın görülmesi için değişik teleskoplar kullanılır. İstenirse böbreklerin içine kadar idrar kanalları incelenebilir.

Sistoskopiye gelirken dikkat edilecekler;

Önceden kullandığınız ilaçlarınızın isimlerini doktorunuza bildiriniz.
Eğer hamile olma riski varsa işlemden önce doktorunuza bildiriniz. İşlemden önce bol sıvı tüketiniz.
Bu işlemlerin anestezi altında yapılması tavsiye edilir.