Uyku Bozuklukları ve Çözümleri

Canlıların vazgeçilmez ihtiyacı olan uyku başta beyin ve vücuttaki tüm sistemlerin düzenli çalışması için gereklidir. İyi bir uyku alındığının başlıca ölçüsü sabah dinç uyanmak ve kişinin kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Uyku süresinin genetik olarak 4 ile 10 saat arasında değiştiği biliniyor. Uykusuz geçen geceler, uyanmanın işkence haline geldiği sabahlar, uyuklamakla geçen öğleden sonraları, gece boyu sık sık uyanma kabusları gibi sorunların kronikleşmesi birçok hastalığa neden olabiliyor. Üstelik sosyal hayatı ve psikolojik durumumu da olumsuz etkiliyor. Hatta kişiyi ölüme bile götürebiliyor!
Eğer sizin de uykunuzla ilgili şikayetleriniz varsa bizi arayın! Önce sorunun kaynağını öğrenelim sonra da sorunlarınıza çözüm bulalım.


Sık Görülen Başlıca Uyku Bozuklukları


Organizmanın dinlenmesi için gerekli olan gece uykusu çeşitli nedenlerle bölünürse yapısı bozulur. Kişi gece boyunca yeterli süre yatakta kalmasına hatta uyumuş olmasına rağmen güne yorgun başlanması yaşam kalitesini bozar ve birçok organda hasar ve hastalığa neden olur.
a) Uykusuzluk (insomnia): Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan uykusuzluk her yaş, cins ve ırkta görülür. Bu durum kronikleştiğinde tedavisi oldukça güçtür.
b) Gündüz Uykululuk Hali: Normal uykusunu alamayan ya da gece uykularında apnesi olan hastalarda gündüz kontrol edilemeyen uykululuk durumları olabilir. Bu durum kazalar, iş verimsizliği ve sosyal problemlere neden olabilir.
c) Horlama: Erişkinlerin %50’sinde görülür ve uykuda solunum bozukluğunun önemli bir habercisidir. Aşırı horlaması olan, kilolu ve orta yaşlı erkeklerde Apne görülme oranı oldukça yüksektir.
d) Uyku Apnesi: Uykuda solunumun 10 saniye ve üzerinde durması olup birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Solunum düzensizleşince kanda oksijen seviyesi düşer, karbondioksit yükselir. Bu sırada organizmada tam bir panik durumu ortaya çıkar. Sempatik sistemin aktifleşmesiyle adrenalin deşarjı başlar ve kan basıncı yükselir. Çağımızın önemli rahatsızlıklarından biri olarak kabul edilen ve her yaşta görülen “Uyku Apnesi” acil tedavi gerektiren hayati bir hastalıktır. Zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, felç, iktidarsızlık (impotans), düzensiz kalp atışları, hatta ölümlere yol açar. Ayrıca kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uyku haline sebep olur. Hastalığın bu denli ciddi sonuçları olduğu toplum içinde çok fazla bilinmemektedir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğu hastalığı fark etmedikleri ya da önemsemedikleri için genellikle hekime gitmemektedirler.


Uyku Bozuklukları Tanısı


Uyku bozuklukları olan hastalara uyku laboratuvarlarında "polisomnografik tetkik" yapılması gerekmektedir. Böylece uyku sırasında beyin bölgelerinin aktiviteleri, uykunun yapısı ve uyku bozuklukları hakkında bilimsel verilere ulaşmak mümkündür. Uyku merkezlerinde yapılan inceleme sırasında; beyin dalgaları, solunum hareketleri, oksijen düzeyi, kalp ritmi, istemsiz bacak hareketleri dahil çok sayıda parametre kayıt altına alınır.


UYKU APNESİ TEDAVİSİ


Uyku Apnesi sebebi bir anatomik bozukluğa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda bir KBB uzmanının hastayı değerlendirmesi gerekir. Böyle vakalarda protez veya cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Apne tedavisinde, uyku sırasında solunuma yardımcı cihazlar (C/PAP- Bi/PAP) kullanılır.


İLAÇ TEDAVİSİ


Tanı konulduktan sonra Huzursuz Bacak Sendromu, Fibromiyalji… vb. parasomnik ilaçlarla tedavisi mümkün olan uyku bozukluklarıdır.


CERRAHİ TEDAVİSİ


Ağız içerisindeki organlar Uvula + Yumuşak Damak + Tonsiller + Yüksek Damak + Büyük Dil + bazı alt ve üst çene bozuklukları uyku bozukluğunun nedeni ile tedavi cerrahidir. KBB ve Estedik Cerrahlarca tedavi edilir.


CİHAZ TEDAVİSİ


Polisomnoğrafi (PSG) ile saptanan Uyku Apneleri (Uykuda Solunum durması) CPAP/BİPAP cihazlar ile kesin olarak tedavi edilir. Uyku tanısı konulan hastalar hastalığının durumuna, derecesine ve hastanın yapısına göre teşhir edilen CPAP/BİPAP cihazı kullanımı ile uyku apnelerinin tedavisi kesin çözümüdür. Bu cihazı uyku süresince kullanan hasta ertesi gün dinlenmiş olarak kalkarak güne tam sağlıklı olarak devam eder.
Uyku Bozukluğunuzu Test Edin!
Aşağıdaki sorular uyku bozukluklarıyla ilgili önemli bir sorununuzun olup olmadığını belirleyecektir.
•    Yüksek sesle yoğun bir şekilde horluyor musunuz?
•    Gün boyunca aşırı derecede uykulu ve yorgun musunuz?
•    Konsantrasyon güçlüğü ya da unutkanlık sorununuz var mı?
•    Araba sürerken, toplantılar sırasında, kitap okurken ya da televizyon seyrederken uyuya kalıyor musunuz?
•    Sabahları baş ağrısı yakınmanız oluyor mu?
•    Uykuda gezer misiniz? Ya da kabus görüyor musunuz?
•    Uykuya dalmada ve devam ettirmede sorununuz var mı?
•    Geceleri sık idrara kalkmanız olur mu?
•    Geceleri baş,  boyun ya da göğsünüzde terleme oluyor mu?
•    Son zamanlarda kilo artışı ya da yüksek tansiyon surununuz var mı?
•    Uyku sırasında nefesinizin durduğu size söylendi mi?
•    Uykudan nefes kesilmesiyle ya da boğularak uyanmanız olur mu?
Yukarıdaki soruların bazılarında “EVET” cevabı veriyorsanız uyku hastalıklarından birine sahip olabilirsiniz. Bir uyku laboratuarına başvurarak şikâyetlerinizle ilgili uzman görüşü almalısınız.
Laboratuvarımızda Yapılan Uyku Tetkikleri
•    Tüm gece boyunca polimnografi (PSG)
•    PSG ve solunum kayıtları
•    PSG ve bacak EMG kayıtları
•    PSG eşliğinde CPAP titrasyonu
•    Fizyolujik uykuluğun değerlendirilmesi (MSLT)
•    Manifest uykululuğun değerlendirilmesi (MWT)