Yüz Gençleştirme - Yüz Germe Ameliyatı

Yüzümüzün olduğundan daha sağlıklı, dinlenmiş ve genç görünmesini sağlamak için yapılan uygulamalar ve estetik cerrahi ameliyatları yüz gençleştirme işlemleridir.

Yüzümüz duygularımızı ve düşüncelerimizi anlatan en önemli vücut bölümüdür. Yüzdeki yaşlanma; deri elastikiyetindeki kayıp, hacim kaybı, dokulardaki sarkma ve kırışıklarla kendini belli eder. İnsan enerjik, heyecanlı bile hissetse yüzdeki yaşlanma bulguları onu yorgun ve üzgün gösterebilir. 

Önceleri, yüz gençleştirme amacıyla yüz germe ameliyatları yapılırdı. Fakat son yıllarda anlaşıldı ki birçok kişiye sadece germe işlemi yetmemektedir. Yağ ve doku enjeksiyonu teknikleri geliştikçe “sadece germe aynı zamanda doldur” prensibi benimsenmeye başlandı. Yani germe kadar hacim kazandırmanın da önemli olduğu anlaşıldı. 

Yüz germe ameliyatlarında, yaşlanma bulgularının giderilmesi ve daha genç bir görüntü hedeflenir. Yüz germe yaşlanmayı durdurmaz. Yaşlanma, yüz ameliyatlarından sonra da daha genç bir noktadan aynı şekilde devam eder. Bu ameliyatları pozitif bakış açısına sahip, beklentileri gerçekçi olan kişilerin yaptırması doğru olur. 

Yüz gençleştirme işlemleri oldukça geniş bir yelpazede incelenir ve muayene sonrası bu yöntemlerin biri ya da birkaçı birlikte kişiye uygun olarak yapılabilir.

Örneğin 35’li yaşlarda çoğunlukla alın ve göz çevresine botox ve burnun her iki tarafındaki çizgilere hyaluronik asit dolgu maddesi kullanılarak problemler 15 dk gibi kısa bir sürede giderilir

40’lı yaşlardan itibaren cilt sarkması çoğu zaman daha olmamıştır fakat hacim kaybı kaşların aşağıya yer değiştirmesi ve yine kaz ayağı kırışıklıkları sorun olarak karşımıza çıkar. Bunlar için alın ve göz çevresine botox ve hacim kazandırmak için yağ ve doku enjeksiyonları yapılması uygun olacaktır. Bu işlemlere bazen orta yüz kaldırma ameliyatı eklenebilir. 

45-50’li yaşlarda hacim kaybı ve sarkma daha fazladır. Ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu yaşlarda yüzümüz gençliğin bir bulgusu olan üçgen şeklini yitirmeye ve dikdörtgene doğru şekil değiştirmeye başlar. Ciltte sarkma ve kırışıklık fazla değilse orta yüz kaldırma ameliyatı gerekli olmaktadır. Bu ameliyatla alt göz kapağının hemen altındaki hacim kaybı da yerine konmuş olur. Ek olarak kaş kaldırma ve alın germe, göz kapağı estetiği dolgu ve botox da kişiye göre kombine olarak uygulanabilir. Ciltte sarkma ve kırışıklık belirgin ise, kısa kesi yöntemleri ile bölgesel yüz germe ameliyatları yapılabilir. İlave olarak kaş ve göz kapağı estetiği yapılabilecektir. 

60’lı yaşlara gelindiğinde ciltte kırışma ve sarkıklık, hacim kaybı, yanaklarda düşme, gıdıda gevşeme ve boyunda kırışıklır bilirginleşir. Bu durumda klasik yüz ve boyun germe ameliyatları yapılması gerekli olacaktır. Ek olara hacim kaybını yağ ve doku enjeksiyonları ile tedavi etmek yerinde olacaktır. 

Yüz germe ameliyatında orta yüz, çene ve boyundaki sarkmış cilt gerilerek yüz daha iyi bir hale getirilir. Bu ameliyat için saçlı deride, şakak bölgesinde, kulak önünde ve yine kulak arkasında ki saçlı deriye uzanan kesiler yapılabilir. Klasik yüz germe genel anestezi altında yapılır ve 4-5 saat sürer.

Orta yüz germe genel anestezi altında 2-2.5 saat sürer ve 1 gece hastanede kalmayı gerektirir. Yüz bölgesine yapılan her türlü ameliyatta olduğu gibi baş 30 derece yukarı vaziyette istirahat edilir. Ameliyat sonrası,yüz bölgesine ödem ve morlukları azaltmak amacıyla bandaj konulur. İyileşmenin erken döneminde güneş ışınlarından kaçınmanız gerekmektedir.

İstenmeyen durumlar: deri altında kanama, enfeksiyon, yüz sinirinde zayıflama, yüzde asimetri, deri kaybı gibi çok çok nadir görünen sorunlar ve anesteziye bağlı gelişebilecek komplikasyonlardır. Bunların ameliyat öncesinde konuşulması gerekir. 

Yaşla ilgisi olmayan kişinin ihtiyacına göre belirlenen sınırlı alanlarda müdahale yapılabilir. Bunlar:

 

Yüz Bölgesinde Uygulanan Estetik Uygulamalar:

  • Botox
  • Dudak dolgunlaştırma
  • Alın germe ve kaş kaldırma
  • Göz kapağı estetiği
  • Orta yüz kaldırma
  • Kepçe kulak estetiği
  • Göz kapağı estetiği

Vücudumuzun en ince ve hassas cildi göz kapağı cildidir. Yaşlanmanın etkileri önce burada kendini gösterebilir. Göz kapağı cildindeki fazlalıklar ve yağ torbaları kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir ifade verir. Göz kapağı estetiği ile bu fazla cilt ve yağ torbaları giderilerek daha genç ve canlı bakışlara sahip olabilirsiniz.

Bazen en iyi sonuç için kaş kaldırma gibi ilave müdahalelere de ihtiyaç olabilir. Doktorunuz yapacağı ayrıntılı muayenede, size daha genç bir bakış kazandırmak için neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verecektir.

Üst göz kapağı estetik ameliyatında, göz kapağı cildindeki sarkan deri ve kas fazlası ile yağ torbaları çıkarılır. Üst göz kapağı ameliyatında yapılan cilt kesisi göz kapağının doğal katlantılarının üstüne getirilerek izlerin saklanması sağlanır.

Alt göz kapağı estetiğinde hemen kirpiklerin alt kısmına bir kesi yapılarak fazla deri, kas ve yağ torbacıkları uzaklaştırılır. Alt göz kapaklarında torbalanmaları olan ancak bu torbaların altında çukurlukları olan hastalarda yağlar çıkartılmayıp çukur bölgelere doğru taşınırlar. Bu durumda doktorunuz size ayrıca orta yüz germe gibi ek bir müdahale önerebilir.

Üst göz kapağı estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılır. Alt göz kapağı ameliyatı da yapılacaksa lokal anestezi ile birlikte sedasyon anestezisi veya genel anestezi tercih edilebilmektedir

Ameliyat sonrasında hasta lokal anestezi ile ameliyat edilmişse gözler üzerindeki morluk ve sişliklerin daha az olması icin soğuk kompresler uygulanarak bir kaç saat gözlem altında tutulduktan sonra eve gönderilir. Hastanın evde de soğuk uygulamaya devam etmesi ve başını yüksek tutması önerilir. Göz kapaklarındaki dikişler genellikle beşinci günde alınır. Göz çevresindeki morluk ve sişliklerin gerilemesi 2-3 haftayı bulur. 

Göz kapağı estetiği göz çevresindeki koyulaşmayı ve göz cevresindeki kaz ayağı çizgilerini düzeltmez. Düşük kaşları kaldırmaz. Bu nedenle muayene sırasında doktorunuz düşük kaşlar yor yüz germe ameliyatları da uygulanmaktadır.

Yağ enjeksiyonu vücudun belli yerlerinden alınan yağın (karın, basenler, bel gibi) bir enjektör yardımıyla vücudun hacim eksikliği olan veya fazlalık istenen bölgelerine verilmesidir.

Yağ enjeksiyonları sıklıkla yüz bölgesine yapılır. Dudakları kalınlaştırma, ağız çevresindeki derin kırışıklıkların doldurulması, elmacık kemiklerini dolgunlaştırmak ve göz altı gölgesindeki doku eksikliğini tamamlamak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. 

Çeşitli travmalar sonucu ortaya çıkan çukur alanların düzeltilmesinde de sıklıkla başvurulan bir işlemdir.

Bu uygulamalar genellikle aynı anda başka cerrahi işlemler yapılacağı zaman yağ dokusu alınır ve bazı işlemlerden geçirildikten sonra enjekte edilir.

Yağ enjeksiyonu ile verilen yağın %30 ile %80'ı birinci yılın sonunda erir. Dolayısıyla elde edilen sonuçların devamlılığı hastadan hastaya değişmektedir. Verilen yağın ne kadarının alıcı bölgede yaşayacaği 3-6 ay içinde belli olur ve gerektiğinde bu süre sonunda enjeksiyonlar tekrar edilebilir.

Yağ enjeksiyonlarında kişinin kendi yağ dokusu kullanıldığından herhangi bir allerjik reaksiyon riski söz konusu değildir. Bu uygulamadaki riskler çok düşük olasılıkla gelişebilecek enfeksiyon ve diğer nadir sorunlardır.

 

Kaş kaldırma

İlerleyen yaşla birlikte yerçekiminin de etkisiyle kaslar aşağıya doğru düşer ve üst göz kapağının üzerinde katlantıya sebep olabilir. Bu durum kişide yaşlı ve yorgun bir ifadeye sebep olabilir. Kaş kaldırma ameliyatı ile kaşlar olması gereken yere kaldırılır ve eğer gerekiyorsa üst göz kapağı estetiği ile hastaya daha genç ve canlı bakışlar kazandırılabilir. 

Kaşlara şekil vermenin en kalıcı ve kesin yolu ameliyatdır. Ameliyat olmak istemeyen ancak kaşlarının şeklini değiştirmek isteyen hastalarda botox uygulanabilir. 

Kaş kaldırma ameliyatları kabaca askı yöntemleri ve endoskopik kaş kaldırma olarak 2 gruba ayrılabilir.

Askı yöntemleri lokal anestezi altında saçlı deri içerisine yapılan yaklaşık 0.5 cm lik bir kesiden girilip özel dikişlerle kaşın yukarı doğru asılmasıdır. Bu yöntemde ortaya çıkabilecek en önemli sorun kaşların kısa bir süre sonra eski yerlerine inmesidir.

Endoskopik yöntemde de yine saçlı deri içerisine yapılan 2-3 cm lik kesi ile girilerek özel endoskopik aletler ile kaşlar kemikten serbestleştirilir ve istenen seviyeye kaldırılarak tespit edilir. Bu ameliyat sedasyon eşliğinde lokal anestezi ile veya genel anestezi ile yapilabilir. İşlem sonrasında göz çevresinde şişlik ve morluklar oluşabilir.